تبلیغات

امروزه دانشگاه فرهنگیان به عنوان رکن تحول آموزش و پرورش مطرح است و مورد توجه ویژه رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است تا جایی که معظم‌له می فرمایند دانشگاه فرهنگیان مهم است و در آنجا شخصیت معلم ساخته می شود و تأکید دارند که همه دستگاه ها باید در جهت توسعه کمی و کیفی دانشگاه فرهنگیان کمک نمایند. بر این اساس دانشگاه فرهنگیان خود را موظف می داند تا در همه زمینه ها به پرورش معلم بپردازد. معلمی که بتواند علاوه بر داشتن بنیان های قوی دانشی، خردمندی و تفکر در مسایل آموزشی و تربیتی، واجد توانمندی‌های اجتماعی و روان شناختی بر اساس آموزه ها و تعالیم اصیل اسلامی باشد. به عبارتی دانشگاه فرهنگیان تلاش می کند تا معلم طراز جمهوری اسلامی تربیت کند و دانشجویان را در این مسیر هدایت کند. بنابراین تحول در برنامه های درسی متناسب با الگوهای ملی و اسلامی، تدارک برنامه های فرهنگی متبنی بر الگو های اسلامی در صدر برنامه های دانشگاه است. توجه ویژه دانشگاه به امور فرهنگی و اجتماعی دانشجویان برنامه‌های دانشگاه را به سمت سال تحصیلی پیوسته جهت داده است به گونه ای که دانشجویان در دوره های فرهنگی تابستانی مشارکت فعال دارند.
ازنظر آموزشی دانشگاه فرهنگیان توانسته است با استفاده اساتید تمام وقت خود (هیأت علمی) و اساتید سایر دانشگاه ها به ویژه دانشگاه بیرجند و همکاران متخصص آموزش و پرورش درخشش خوبی داشته باشد به گونه‌ای که در سنوات گذشته رتبه های تک رقمی کشوری در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد وجود داشته و هم اکنون نیز معدل اغلب دانشجویان بالاتر از 17 بوده و قبولی امسال دانشجویان نیز در دوره های کارشناسی ارشد قابل تحسین می باشد. همچنین حضور و مشارکت بی‌نظیر دانشجویان با توجه به این که در دوره کارشناسی تحصیل می کنند در مجامع علمی و همایش های علمی و پژوهشی نشانگر روحیه پژوهش و توانمندی های علمی و پژوهشی دانشجویان است. از ديگر اقدامات آموزشي موارد ذيل است:
– برگزاري همايش استاني افق هاي نو در آموزش علوم تجربي با همكاري گروه آموزش اداره كل آموزش و پروش خراسان جنوبي
– تأسيس خانه تعليم و تربيت دكتر شكوهي با مساعدت بنياد ملي نخبگان
بفرمایید آن دانشگاه در سطح استان از چه امکاناتی به لحاظ فیزیکی (آزمایشگاهی، رفاهی، خوابگاهی، ورزشی، کارگاهی، تحقیقاتی و …) برخوردار است؟
امکانات آموزشی و رفاهی و خوابگاهی دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی به شرح زیر می‌باشد:
سه مرکز مشاوره در سه پردیس استان دایر شده  و با کادری مجرب از بهترین مشاوران استان به ارایه خدمات روان شناختی و مشاوره‌ای به دانشجویان و کارکنان و سایر مراجعین مشغول می باشند.
در پردیس شهید باهنر با توجه به وجود رشته زیست شناسی، برای  آموزش با کیفیت، دو آزمایشگاه زیست شناسی با تجهیزات به روز و کامل این رشته تجهیز شده است. امکانات این آزمایشگاه از نظر کمی و کیفی در رتبه مناسبی بوده و همچنان مورد استفاده دانشجویان و اساتید می باشد.
فضای خوابگاهی دانشگاه در پردیس ها و مرکز فردوس با مساحت حدود 6000مترمربع و اسکان حدود 900 دانشجو در دو بلوک خوابگاهی در پردیس شهید باهنر و دو بلوک در پردیس امام سجاد(ع) و همچنین یک بلوک در فردوس می باشد و مابقی ظرفیت از طریق خوابگاه‌های استیجاری تأمین می‌شود. دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی توانسته است به همت مسئولین و مدیران وقت استانداری، مسکن و شهرسازی و پیگیری مدیران مجوز3هکتار از20هکتار ویژه دانشگاه فرهنگیان را برای ساخت پردیس خواهران بگیرد ولی بدلیل عدم بودجه و اعتبار لازم هنوز اقدامی صورت نگرفته است.
در حوزه امکانات ورزشی نیز پردیس شهید باهنر بایک سالن ورزشی بدنسازی وهمچنین با قرارداد به صورت ترمی یا سالیانه با استخر شهید رضوی نژاد و سالن ورزشی دانشگاه علوم پزشکی نیاز به فضای سرپوشیده ورزشی را برطرف نموده و در پردیس امام سجاد(ع) نیز سالن ورزشی چند منظوره به مساحت 540 متر مربع احداث شده است.
پردیس‌ها و مراکز در سطح استان مجهز به سایت ویژه آموزش رایانه و سایت ویژه بهره برداری دانشجویان می‌باشد.  همچنین کتابخانه‌ها و سرا‌های دانشجویی دسترسی به سیسستم فناوری اطلاعات و ارتباطات دارند و به ویژه درکتابخانه ها قابلیت دسترسی به شبکه های اطلاعاتی برای دانشجویان فراهم شده است و درحال گسترش می باشد.
دانشگاه در پردیس ها و مرکز  از 3 سلف سرویس با گنجایش 980 نفر برخوردار است درپردیس شهید باهنر دارای سالن اجتماعات به مساحت 400 متر مربع می باشد و 2 فضای نمازخانه و در پردیس امام سجاد(ع) و بنت الهدی صدر فردوس سالن های چند منظوره برای برگزاری مراسم وعبادت وجود دارد.
با توجه به اینکه فعالیت های فرهنگی و هنری و اجتماعی، به عنوان یکی از شاخص ترین نمادهای مشارکت دانشجویی در تحقق امر توسعه فرهنگی است، آن دانشگاه چه فعالیت‌هایی را در این زمينه برای دانشجویان تدارک دیده است؟
اهم فعالیت های فرهنگی به صورت خلاصه عبارتند از:
– برگزاری جشن دانش آموختگی دانشجویان ورودی 91 استان خراسان جنوبی
– شرکت در بخش کشوری قرآن و عترت 26امین جشنواره فرهنگی دانشگاه فرهنگیان در یزد
– در تواشیح رتبه اول کشوری و در قرائت قرآن دوم کشوری و حفظ کل قرآن رتبه سوم کسب شده است.
– اردوهاي پیمان با امام رئوف، رویش، راهیان‌نور
– بازدید مسئولان از خوابگاه ها به مناسبت هفته خوابگاه ها
– برپایی اردوی آموزشی تربیتی ویژه دانشجویان متأهل
– برپایی اردوی دانشجویی به مناسبت هفته معلم
– برگزاری جشن بزرگداشت مقام معلم ویژه استادان دانشگاه فرهنگیان
– برگزاری جشن های مختلف به مناسبت میلاد امامان معصوم(ع)
– برگزاری جشنواره بازی های بومی محلی و دریافت رتبه دوم کشوری در رشته دارت و دریافت کاپ اخلاق
– برگزاری کارگاه خلاقیت و نوآوری
– برگزاری کارگاه روانشناسی روابط متقابل
– برگزاری مراسم روز درختکاری
– برگزاری مسابقات ورزش های همگانی به مناسبت دهه فجر و هفته دولت
–  برگزاری دوره حیات طیبه وهمچنین اعزام دانشجویان به مشهد مقدس دراین زمینه
– نشست پیشگیری از آسیب های فضای مجازی
– نشست رؤسای دانشگاه ها و فعالان فرهنگی دانشگاه های استان پیرامون مبارزه با سوء مصرف مواد مخدر
– برگزاری مسابقات ویژه کارکنان به مناسبت‌های مختلف
ارتباطات بین بخشی و علمی – اداری و تعامل با دستگاه های استان در قالب تفاهم نامه و همکاری و … چگونه است و متعاقبا همکاری مسئولین استانی با شما چگونه است و در جهت تسهیل همکاری‌ها چه انتظاراتی از آنان دارید؟
سازمان ها به منظور تعالی و تحقق اهداف خود ناگزیر به برقراری ارتباط با سایر سازمان‌ها هستند ارتباطات برون سازمانی دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی ازطریق تفاهم نامه به منظور تبادل تجربه، دانش، پژوهش و استفاده از خدمات مشترک بین دانشگاه بیرجند، بنیادملی نخبگان، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، بسیج علمی و پژوهشی، اداره کل آموزش فنی و حرفه ای و همکاری نزدیک با اداره کل آموزش وپرورش و اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه پیام نور، دانشگاه علوم پزشکی، بانک های تجارت، ملی و آینده دارد. همچنین شرکت درجلسات استانداری، فرمانداری و دیدار با امام جمعه محترم و نماینده ولی فقیه درخراسان جنوبی از دیگر مراودات می باشد.
در پايان انتظار و دغدغه مهمي را اگر داريد، بيان بفرماييد؟
گرچه دامنه فعالیت ها زیاد و منجر به بهبود شرایط شده است اما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله وجود دارد. به عنوان مثال فضای آموزشی و رفاهی نیازمند توجه بیشتر است و همه سازمان ها باید کمک نمایند تا بهترین فضا و امکانات برای دانشجویان فراهم گردد، دانشجویانی که درآینده نزدیک می‌خواهند سرنوشت فرزندانمان را در مدرسه رقم بزنند.کسانی که می خواهند انسان تربیت کنند.کسانی که ثمره ی وجودیمان و سرمایه عمرمان رامی خواهیم دراختیار آن هابگذاریم.همچنین نسبت کادر اداری، فرهنگی و آموزشی به دانشجو مطلوب نیست و با کمبود نیرو مواجه است وهمین امر باعث می شود که هم پاسخگویی به ارباب رجوع به موقع نباشد و هم نیروی انسانی موجود دچار فرسودگی شغلی شود. لذا انتظاراست که آموزش و پرورش در تأمین نیروی انسانی مساعدت بیشتر داشته باشد زیرا به طور قطع و یقین براساس اساسنامه دانشگاه فرهنگیان فارغ التحصیلان این دانشگاه مستقیما به خدمت درآموزش و پرورش مشغول می‌شوند.

 

تبلیغات

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>