تبلیغات

در شماره قبلی به سه بُعد اقتصادی،  بعد بهداشتی و بعد معنوی و پرورشی منزل در فرهنگ و طب اسلامی-ایرانی  پرداختیم و گفتیم: در ابن نوع معماری هرچند خانه های مجاور هم نسبت به هم اشراف ندارند ولی نسبت به هم بی خبر نیستند، هر غذایی که درست می‌شود کمی هم در خانه همسایه می‌رود.
در این شماره به عنوان مطلب پایانی به معماری خانه‌ها در فرهنگ اسلامی – ایرانی می پردازیم.
معماری خانه‌ها در فرهنگ اسلامی
در معماری فرهنگ اسلامی- ایرانی، ضمن رعایت آسایش فردی و حریم خصوصی اعضای خانواده رعایت مرزهای دینی یک اصل بسیار مهم است، هم بین افراد خارج از خانواده و ارتباط آن‌ها با اعضای داخل منزل و هم بین اعضای خود خانواده. به این معنی که معماری اتاق‌ها طوری است که افراد خارج از خانواده در یک فضای بیرونی می‌توانند وارد، خارج و اقامت داشته باشند.
در ابن نوع معماری هرچند خانه های مجاور هم نسبت به یکدیگر اشراف ندارند ولی نسبت به هم بی خبر نیستند، چون هر غذایی که درست می‌شود کمی هم در خانه همسایه می‌رود.
به علت زندگی محارم و خویشان نزدیک با هم در یک فضای صمیمی، استرس‌های ناشی از تنهایی و خطر افسردگی به شدت کاهش می‌یابد و اعضای خانواده یک تیم بزرگ منسجم در رفع مشکلات اقتصادی و اجتماعی هم خواهند بود. در این سبک از زندگی خطر تنها ماندن و تنها بودن کهن سالان که امروزه از معضلات زندگی به سبک غربی است و چه بسا جسدهایی که پس از هفته‌ها مردن در تنهایی در اثر بوی تعفن کشف می‌شوند، از بین می‌رود.
به علت حضور افراد زیاد در یک منزل بزرگ خطر دزدی و نا امنی به طور طبیعی بسیار کم می‌شود چون همیشه چند مرد در منزل حضور دارند، این دقیقاً برعکس آپارتمان‌های سلولی انفرادی است که می‌تواند برای دزدان فرصت خوبی برای تعرض به اموال و نوامیس باشد. معماری گنبدی در دنیای مهندسی امروزه به عنوان یک معماری کاملاً شناخته شده ضد زلزله مطرح می‌باشد که متأسفانه دیگر در خانه سازی امروزی به فراموشی سپرده شده است.
برای صرفه جویی در مصرف انرژی در معماری و روش زندگی فرهنگ اسلامی-ایرانی تمهیدات خوبی در نظر گرفته شده است که با به‌کارگیری آن‌ها می‌تواند به اقتصاد کشور و خانواده‌ها کمک نمود، از آن جمله می‌توان به استفاده از کرسی اشاره نمود، در این روش یک فضای بسیار محدود زیر کرسی گرم است و مابقی اتاق کاملاً خنک است و این دقیقاً منطبق بر مزاج اندام‌های انسان است؛ یعنی سر و سینه و قلب گرم هستند و نیاز به تهویه خوب و هوای خنک دارند در جای خود هستند و پاها و قسمت سینه به پایین که نیاز به گرما دارند زیر لحاف کرسی قرار می‌گیرند، در واقع دائماً یک نوع فیزیوتراپی طبیعی در فصل سرما برای بدن انجام می‌شود و دیگر خبری از زانو دردها، آرتروزها و نیاز به تعویض مفاصل نیست.
در خانه سازی به روش غربی دقیقاً برعکس است چرا که کل فضای اتاق گرم می‌شود و چون گرما تمایل به حرکت به بالا دارد سر در قسمت گرم اتاق قرار می‌گیرد و پاها در قسمت سرد اتاق که این موجب سردرد و سرگیجه می‌شود و هم موجب پا درد و کمر درد می‌گردد. هضم غذاها را به تأخیر می‌اندازد و باعث بروز واریس، هموروئید و فشار خون می‌گردد.
منزل سلامت رو به قبله و نور خورشید است که در پیشگیری از افسردگی معجزه می‌کند.
جمع بندی مطلب اینکه لازم و ضروری است شهروندان در خانه سازی‌ها موازین معماری اسلامی ایرانی را رعایت نموده و البته مسئولیت مهم بیشتر بر عهده مسئولین است که در مسئله مهم شهر و شهرک سازی این موازین را رعایت نموده و در جهت ترویج معماری اسلامی ایرانی گام بردارند.
منبع: عاکفون

تبلیغات

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>