تبلیغات

از آنجا که بخشی از اقتصاد رسانه های محلی استان به چاپ آگهی، رپورتاژ آگهی، انتشار ویژه نامه، اشتراک و … وابسته است، دست اندرکاران آن نباید از این موضوع غافل باشند. در هر حال تبلیغات رسانه ها نقش کلیدی در خراسان جنوبی که از آن با عنوان استان فرهنگی یاد می شود، دارد.
تنها با کار رسانه ای می توان 300 روز آفتابی را برای سرمایه گذاران برای ایجاد نیروگاه های آفتابی، سیکل ترکیبی و بادی که فعالیت آن در استان بسیار مقرونه بصرفه است، فراهم کرد.
مسؤولان دانشگاه ها و موسسه های آموزشی عالی می توانند تنها با تبلیغات رسانه ای در زمان پذیرش دانشجو، افراد نخبه و بیشتری را جذب کنند. تجار، بازرگانان ، مدیران فروش واحدهای تولیدی و صنعتی، حتی دامداران و کشاورزان و عشایر استان می توانند برای فروش کالای تولیدی استان، به رسانه ها تکیه کنند.
رسانه های خراسان جنوبی اعم از اینکه در گستره ملی، منطقه ای یا محلی چاپ و توزیع می شود ضمن رقابت سالم در کار تبلیغات به مخاطب شناسی نیز توجه کنند.
آن‌ها باید بهترین بازاریاب ها با روابط عمومی بالا و با حفظ ارزش ها و شئون اسلامی جذب کنند.
به مسؤولان رسانه های استان پیشنهاد می‌شود در اقدامی مشترک با انجام کار کارشناسی در گردهمایی موضوع نقش تبلیغات در رونق اقتصادی استان را تبیین و بررسی کنند و در یک کلام شهروندان خراسان جنوبی و مسؤولان را با کار تبلیغات رسانه ای آشناتر کنند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) با اشاره به نقش رسانه ها در توسعه استان گفت: 15 روزنامه در استان در انتظار صدور مجوز هستند که با سپری شدن مراحل قانونی مجوز آن‌ها صادر می شود و شاهد افزایش فعالیت رسانه ای در استان خواهیم بود.
اشتغال مستقیم 372نفر در نشریه های استان
احمد محبی افزود: در حال حاضر 88 روزنامه، هفته نامه، دو هفته نامه و … در استان مجوز فعالیت دارند که 372 نفر به صورت مستقیم در این نشریه ها فعالیت دارند. وی اظهار کرد: از این تعداد چهار مورد روزنامه،11 هفته نامه، هشت مورد دو هفته نامه، 19 ماهنامه، دو مورد دو ماهنامه،20 مورد فصلنامه، هفت مورد دو فصلنامه و 15 پایگاه خبری است.
افزایش حدود سه برابری سرپرستی نشریه ها
وی تاکید کرد: در ابتدای شروع کار دولت تدبیر و امید تنها هشت سرپرستی نشریه در خراسان جنوبی فعالیت داشت، هم اکنون 22 سرپرستی نشریه در استان فعالیت دارد. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی، در ادامه بیان کرد: یکی از مشکلات موجود استان نبود رغبت کافی برای راه اندازی دکه های مطبوعاتی برای عرضه نشریه است، با فرهنگ سازی صورت گرفته از سال 1392 هم اکنون 25 دکه مطبوعاتی در استان فعالیت دارد.
فعالیت 48چاپخانه در خراسان جنوبی
محبی افزود: 48 چاپخانه در خراسان جنوبی وجود دارد که از این تعداد 2 چاپخانه کار چاپ روزنامه و نشریه را در استان انجام می دهد. وی با اشاره به اینکه برخورداری از روزنامه های بومی و محلی از ظرفیت های خراسان جنوبی است، تاکید کرد: تعدادی از استان ها روزنامه محلی ندارند، در حال حاضر خراسان جنوبی سه روزنامه محلی فعال دارد، مجوز یک روزنامه هم صادر شد و به زودی به جمع روزنامه های فعال استان اضافه می شود.
همچنین مدیر مسئول هفته نامه نواندیش گفت: نشریه های محلی در خراسان جنوبی در رقابت با نشریه های کشوری به دلیل نداشتن امکانات مالی و تأمین نیروی حرفه ای مشکل دارند.
ابوالفضل زاهدی‌پور، افزود: متأسفانه نیروی حرفه‌ای که قادر به تولید محتوی مناسب باشد در استان کم است، نهادهای متولی مثل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و خانه مطبوعات کمتر در زمینه آموزش خبرنگاران سرمایه گذاری کردند یا فعال هستند. وی ادامه داد: برگزاری کلاس های آموزشی و دعوت از استادان برجسته از تهران برای آموزش خبرنگاران ضروری است.
وی یادآور شد: نشریه های محلی از لحاظ امکانات مالی بسیار در مضیقه هستند، رسانه از محل فروش و اشتراک و تأمین آگهی ها تبلیغاتی درآمد دارد. وی اضافه کرد: در بحث فروش و اشتراک، میزان مطالعه روزنامه در استان پایین است و این به دلیل نداشتن مطالب ملی و بومي مناسب در رسانه های محلی است، به همين دليل نشریات استانی حرفه ای نیستند و اصول روزنامه نگاری را رعایت نمی کنند لذا مخاطب پذیر  هم نیستند. وی تصریح کرد: افزایش چشمگیر رسانه ها شنیداری، دیداری و شبکه ها اجتماعی باعث کم شدن اقبال مردم نسبت به رسانه های محلی تا حدودی در این مقطع شده است.
این فعال رسانه تاکید کرد: رسانه ها هم از رفتار حرفه ای فاصله گرفته و محافظه کارتر شده اند، علت آن این است که جنس مدیران این روزنامه‌ها خبری و رسانه ای نیست. زاهدی‌پور بر این باور است هم اکنون رسانه‌هایی در استان داریم که به جای اینکه به کار رسانه بپردازند تنها به فكر دريافت آگهي تبليغاتي و پايين آوردن شأن رسانه به يك بنگاه درآمدزا هستند بطوريكه  خبرهای ناقص را برای دریافت آگهی تبلیغاتی کار می کنند.
وی افزود: در جلسه ای که رسانه ها با استاندار خراسان جنوبی داشتند عنوان کردم که عدالت رسانه ای در استان باید رعایت شود، نباید روزنامه‌ای که به دفتر مركزي خود در خارج از استان متصل است با امکاناتی که از مرکز می‌گیرد و قدرت مانور چند برابري در برابر دیگر نشریات را  دارد باعث شود تا رسانه های محلی تاب مقاومت در برابر آن را نداشته  باشند.
وی همچنين ادامه داد: روزنامه ها نباید آگهی های تبلیغاتی طبق تعرفه متعادلی که در کشور تصویب می شود را با 90 درصد تخفیف کار کند، این کار موجب تضعیف روزنامه های محلی استان برای تأمین درآمدشان می شود. زاهدی‌پور یادآور شد: این روزنامه ها به دلیل مشکلات مالی توان به کارگیری نیروی حرفه ای را ندارند. وی اظهار کرد: روزنامه های استان باید با همفکری یک تعرفه واحد برای آگهی‌های خود داشته باشند و کسی از رقم مصوب تخفیف ندهد.
این فعال رسانه ای در ادامه بیان کرد: برگزاری دوره های آموزشی از طرف ارشاد، رعایت عدالت رسانه ای و ایجاد فضای رقابت متعادل بین نشریه‌ها و کمک های بیشتر مالی دولت راهکار رفع مشکل رسانه های استان است.
مدیر مسئول هفته نامه نواندیش افزود: اگر رسانه‌ها مطالب حرفه ای در خصوص مشکلات توسعه منطقه با تیتر و عکس درست و حرفه اي بكار بندند قطعا مخاطبان بیشتری جذب خواهند کرد.
وی یادآور شد: اگر میان نشریات و روزنامه های استان تعامل باشد و رفتار حرفه ای را بین خود تقویت کنند و شجاعت روزنامه نگاری خود را هم بالا ببرند حتما بخشی از مشکل روزنامه های محلی خراسان جنوبی رفع می شود. وی تصریح کرد: در حال حاضر رسانه های محلی آنچنان دردی نه تنها از خود بلکه از جامعه هم دوا نمی کنند. زاهدی پور تأکید کرد: رسانه های محلی استان به گونه ای عمل کردند که مخاطب به جای نگاه کردن به مطالب بالای صفحه که شامل مهمترين تيتر و هبر و گزارش است به مطالب پایین صفحه که آگهی ترحیم و … است نگاه می‌کنند چون اخبار بالای صفحه با تیتر ضعیف و به دور از کار حرفه ای است.
نيز یک فعال رسانه ای در خراسان جنوبی گفت: سنگ بنای نشریه محلی در این استان به خوبی پایه ریزی نشده است،چون افراد از سواد رسانه ای کمتری برخوردار بودند و در این کار تخصصی نداشتند.
احمد حیدری افزود: کیفیت و محتوی برای یک رسانه بسیار مهم است که متأسفانه هیچ یک از رسانه های استان در این زمینه حرفه ای نیستند یا به آن عمل نکردند. وی اظهار کرد: نبود نیروی حرفه ای متخصص در استان، نبود آموزش ویژه برای خبرنگاران و متأسفانه « ملا بنویس» بودن روزنامه های استان مشکل رسانه های محلی است.
وی یادآور شد: اگر خبرنگار قادر به تأمین محتوی باشد و در تنظیم خبر عناصر خبری را لحاظ کند نتیجه کارش مناسب است اما در حال حاضر کار خبر به صورت حرفه ای انجام نمی شود.  وی اضافه کرد: سردبیر نشریه تنها می تواند 10 درصد خبر تولیدی را اصلاح کند و مهم ترین بخش کار توسط خود خبرنگار انجام می شود که باید خلاقیت لازم در تهیه خبر را داشته باشد.
وی تاکید کرد: خانه مطبوعات خراسان جنوبی در بخش برگزاری کلاس های آموزشی برای خبرنگاران مناسب عمل نکرده است، در صورتی که باید این دوره های در سال چند بار برگزار شود تا نیاز مطبوعات استان رفع شود. وی بیان کرد: پایه اقتصاد رسانه آگهی های مردم است، این استان از منابع و کارگاه های تولیدی زیادی برخوردار نیست که برای تبلیغات خود نیاز به رسانه داشته باشد،کار اقتصاد رسانه های استان به چند آگهی تسلیت خلاصه می شود.
وی اضافه کرد: از ظرفیت دستگاه هایی مثل شرکت آب منطقه ای، آب و فاضلاب، شرکت گاز و … که دغدغه فرهنگ دارند برای تأمین مشکل مالی رسانه های محلی استان استفاده شود.

تبلیغات

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>