تبلیغات

نکته بسیار مهم و اساسی که در اعلام نظر نهایی شورای نگهبان قابل توجه می نمود عدم احراز صلاحیت یکی از پایه ها و ارکان اساسی نظام بود. آیت ا… هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام و رهبری و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در میان بهت و ناباوری مردم که همگی منتظر روزنه امیدی برای برون رفت از شرایط بد آن روزگار بودند از طرف شورای نگهبان رد صلاحیت شد. در خصوص دلایل شورای نگهبان برای این تصمیم نظرهای بسیار فراوانی ابراز شده است که در این مجال قصد برگشتن به آن‌ها را نداریم.
اما موضوع بسیار مهم و نکته جالب توجه در اعلام اسامی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم جدای از تمام کسانی که احتمال تایید صلاحیت آن‌ها می رفت و جز نام‌های اعلام شده بودند حضور چهره ای شناخته اما راَي نياور برای غالب مردم بود… «سید محمد غرضی»
او که عنوان وزیر نفت را در دولت مهندس موسوی و وزیر پست تلگراف و تلفن را در هر دو دولت آیت ا… هاشمی رفسنجانی یدک می کشید، حتی شاید خود قائل به تأیید صلاحیتش نبود. اما ظاهرا از نگاه تیز بین اعضای شورای نگهبان به عنوان یک رجل سیاسی مذهبی شناخته شده و پا به عرصه انتخابات گذاشته بود. حال انتخابات دور یازدهم ریاست جمهوری به پایان رسیده و سید محمد غرضی با نزدیک به 450 هزار رأی آخرین نفر لیست نامزدهای انتخابات 92 لقب گرفته است.
اما در شرایط کنونی هر چه جلوتر می‌رویم فضای سیاسی کشور رفته رفته رنگ و بوی انتخاباتی تری پیدا می کند، برخی تحلیلگران فضای امروز جامعه را به چند ماه قبل از انتخابات ریاست جمهوری سال 92 تشبیه می‌کند اما در مقابل هستند کسانی که این تئوری را قبول ندارند و معتقدند هر دوره از انتخابات اقتضای خاص خود را دارد. قطعا همین گونه است و انتخابات ریاست جمهوری سال 96 شاید تا اندازه‌ای تحت تأثیر شوک جهانی از موضوع انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده و انتخاب دونالد ترامپ باشد. بسیاری از کسانی که بحث نامزدیشان طی دو سه هفته اخیر مطرح شده شاید شرایط خود را با شرایط ایجاد شده در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مقایسه  می کنند. اکثر تحلیلگران سیاسی احتمال پیروزی ترامپ در انتخابات اخیر آمریکا را در مقایسه با رقیب دموکراتش هیلاری کلینتون ناچیز می دانستند. اما شرایط به گونه‌ای دیگر رقم خورد. خود ما مردم ایران هم چنین شرایطی را در سال 84 تجربه کرده‌ایم. جایی که محمود احمدی نژاد چهره ای که در مقایسه با سایر رقبای انتخاباتی اش چندان آشنا به نظر نمی‌رسید همه تحلیل ها و نظر سنجی ها را مقهور سخنان غیر کارشناسی و عامیانه خود کرد و پس از آن 8 سال بر صندلی پاستور تکیه زد.
یکی از کسانی که شاید در حال حاضر در شوک ترامپیست باشد و تب به قدرت رسیدن ترامپ او را متوهم ساخته باشد و خود را در چند قدمی صندلی ریاست جمهوری بداند همان سید محمد غرضی است که علنا اعلام کرده در انتخابات ریاست جمهوری 96 کاندیدا خواهد شد.
نفر آخر انتخابات سال ۹۲  از آمدن برای دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری می‌گوید. او که معمولا با طنازی خاص خودش به روایت رویدادهای مختلف تاریخ معاصر می پردازد، این روزها کمر همت برای پرچمداری انتخابات ۹۶ بسته است.
سید محمد‌غرضی در مورد حضورش در انتخابات ۹۶ می‌گوید: با توجه به اینکه روشی که روحانی به کار گرفته مانند روش های دولت های گذشته است و چون این روش ها را برای جامعه مفید نمی داند، با روش هایی که خود دارد و بیان می کند می آید و در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می کند.
وی با اشاره به وضعیت سایر کاندیداهای احتمالی دور دوازدهم ریاست جمهوری رقیب خود را گروه ها و احزاب سیاسی      می داند و معتقد است که این گروه ها که از اول انقلاب تا حالا در جامعه حاکمیت داشته اند، آنچنان کارآمد، مفید و مؤثر واقع نشده اند. وی با تأکید بر اینکه حقوق عامه بر حقوق خاصه ارجحیت دارد، می گوید. در شعارهایی که دیگران می دهند معمولا حقوق خاصه بر عامه ارجحیت دارد و قصد دارد تمام تلاشش بر این باشد که قاعده جامعه را نسبت به ستاد جامعه ترجیح دهد.
جالب است بدانید که اعتقاد او بر این است که در انتخابات 92 همه نامزدها دارای آرایی برابر بودند و حتی جامعه نسبت به وی علاقه زیادی نشان داده بود، و فقط حمایت آقایان هاشمی، خاتمی و سیدحسن خمینی باعث پیروزی حسن روحانی گردید.
غرضی برخلاف دیگر نامزدهای احتمالی دیگر، هم اکنون هیچ سمت ارشد یا میانی در حاکمیت ندارد و برای آخرین بار در دولت هاشمی رفسنجانی، وزیر پست وتلگراف و تلفن و در دولت میرحسین موسوی وزیر نفت بود.
غرضی بعد از دولت دوم هاشمی، فقط دو بار در صحنه سیاسی ایران حاضر بوده است. سال 92  در قامت کاندیدای ریاست جمهوری و سال 94 برای رقابت در عرصه مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری که در تمامی آن‌ها ناکام بوده است. غرضی برای
سال های متمادی به دور از سمت های دولتی، در متن مردم بود به همین دلیل شاید از نزدیک با زندگی جاری عادی مردم آشناست. او به دلیل اینکه هم اکنون سمت بالا و مهمی در حاکمیت ندارد و از سوی دیگر، هزینه ای هم برای انتخابات نمی‌کند و دغدغه پیروزی هم ندارد؛ مطالب خود را بدون دغدغه و وام داری، بیان می کند و درباره سرنوشت خود پس از انتخابات نیز نگرانی ندارد.
غرضی با نگاه بخشی داشتن مخالف است. او می‌گوید: «هر جا نگاه بخشی داشتیم، هم آن بخش را از بین برده‌ایم هم دولت را. او بزرگترین مشکل صد سال اخیر ایران را تورم می‌داند و حتی با شعار دولت ضد تورم در انتخابات پیشین پا به عرصه رقابت گذاشت. به نظر او دولت نباید متورم باشد، یعنی بیش از درآمدهایش هزینه کند. به اعتقاد او دولت این هزینه را از جیب مردم می‌پردازد، و او می‌خواهد این دست دولت که در جیب مردم است را قطع کند. راهکار او برای مقابله با تورم ایجاد خدمات گسترده و فنی‌تر مانند دولت الکترونیک و اینترنت پرسرعت و قوانین و مصوبه‌ها به مردم سپرده شود تا جلوی رانت و فساد گرفته شود. او خدمات دولت هاشمی از جمله برقراری شبکه‌های برق، مخابرات و گاز را ضد تورم می‌داند و چاپ اسکناس و پول بی‌پشتوانه را خلاف می‌داند و با آن مخالف است.
غرضی معتقد است ناآرامی ایران پس از اعلام نتایج انتخابات ۱۳۸۸ اعتراضاتی نه غالباً به دلایل سیاسی بلکه بیشتر اعتراضاتی نسبت به وضع اقتصادی نامناسبی بود که دولت نهم ایران و سیاست‌های نادرست اقتصادی احمدی نژاد  بر مردم تحمیل کرده بود.
غرضی خود را نه اصلاح طلب و نه اصولگرا بلکه از متن انقلاب و از «طیف بسیار چپ و تند نظام اسلامی» می‌داند. او با تحزب مخالف است و به همین دلیل با آیت ا… محمدحسین بهشتی، از رهبران حزب جمهوری اسلامی اختلاف داشت. او خود را هرگز جزو هیچ گروه و دسته‌ای نمی‌داند و معتقد است احزاب و گروه‌های سیاسی برای ایران فقط هزینه داشتند و هیچ فایده‌ای جز تبدیل دلار هفت تومانی به سه هزار و هفتصد تومانی به همراه ندارند.
به اعتقاد وی «فرهنگ نتیجه اعمال مردم در زندگی‌شان است بنابراین خود مردم فرهنگ را می‌سازند و اگر دولت‌ها خواستند فرهنگ بسازند از بین رفته‌اند.» او معتقد است دولت و برخی از اهالی فرهنگ در گذشته سعی کرده‌اند افکار خود را به مردم تحمیل کنند. به باور او فرهنگ تزریقی با مقاومت مردم روبرو می‌شود و فرهنگ مردم اکتسابی است. به اعتقاد او تولید هنر وقتی آغاز می‌شود که کشور غنی شده و حکومت مناسب داشته باشد. او هر فرهنگ تحمیلی از سوی دولت را محکوم به شکست می‌داند و قدرت سیاسی را تابع فرهنگ می‌داند. او خواهان اداره فرهنگ و هنر با تأسیس «ان‌جی‌او» از سوی اهالی آن و تنظیم روابط با دولت از این طریق است او با سیاست اعطای یارانه به سینماگر، نویسنده و اهالی هنر برای تولید کالای بدون خریدار مخالف است. به گفته او اگر دولت دست در جیب مردم کند فقرا نمی‌توانند روی پای خود بایستند، در نتیجه از فرهنگ و علم و تخصص چیزی برجا نمی‌ماند و او با خصوصی‌سازی در فرهنگ مخالف است.
در سال ۱۳۹۴، غرضی با بیان این که ۶۰ سال به فقه شیعه عمل کرده در انتخابات خبرگان رهبری شرکت و برای دادن امتحان ابراز آمادگی کرد. او همچنین در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز شرکت نمود، صلاحیت وی برای انتخابات مجلس تأیید و برای انتخابات مجلس خبرگان رد شد. وی در هفتم اسفندماه ۱۳۹۴ نتوانست آرا مورد نیاز برای حضور در مجلس دهم شورای اسلامی را کسب کرده و از ورود به مجلس بازماند.
حال عرصه و مجال دیگری پیش روی سید محمد غرضی است. آیا این بار هم به مثابه 4 سال پیش از فیلتر شورای نگهبان تأییدیه خواهد گرفت تا بازهم حرف‌ها و انتقادات نیش دارش را به رقبای خود در قامت کاندیدای ریاست جمهوری، آن هم از نوع مستقلش ابراز نماید یا نه؟

تبلیغات

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>