تبلیغات

چند روز پیش رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه طی اظهاراتی اعلام داشت: در حال حاضر نفوذ فارس (تمدن) در عراق گسترش پیدا کرده و موضع‌گیری حشدالشعبی در حمایت از نفوذ فارس‌ها پسندیده نیست.
این اظهارات در حالی از سوی شبکه خبری الجزیره منتشر شده که وی همچنین حشدالشعبی را تهدیدی برای مردم موصل و ترکمن‌ها دانسته است.
اظهارات نه چندان جالب رییس جمهور ترکیه در قبال ایران در حالی مطرح شده که حضور کشورش درخاک عراق آن هم بدون اجازه مقامات عراقی با واکنش‌های تندی از سوی مقامات و مردم این کشور روبرو شده است.
از آغاز بحران عراق و سوریه نگاه ترکیه به عراق و حتی سوریه نگاهی منفعت‌طلبانه و با اولویت‌های قومی- مذهبی بوده است، برای همین تا پیش از کودتای نافرجام در کشورش حتی شاهد همراهی‌اش با تروریست‌ها و معارضان سوری بودیم.
البته این نگاه و همراهی آنکارا با تروریست‌ها بعد از کودتای نافرجام کمی تقلیل پیدا کرد و چنانچه اردوغان ضمن دستگیری کودتاگران، به آمریکا واکنش نشان داد چرا که مسبب این کودتا را آمریکا و متحدانش می‌داند و مواضع دوستانه‌تری را نیز با تهران اتخاذ کرد زیرا تهران ازهمان آغازین ساعات کودتا با اتخاذ مواضعی قاطعانه به این کودتا واکنش و در جهت حمایت از دولت قانونی اردوغان برآمد. اینکه ترکیه همچنان به دنبال توسعه منافعش درعراق و سوریه است شکی نیست؛ چند وقت پیش اردوغان در گفت وگو با رسانه عربی روتانا اعلام کرد: «موصل به موصلی‌ها و تلعفر به تلعفری‌ها تعلق دارد و پس از آزادی آن مناطق، فقط باید اعراب سنّی، ترکمان‌ها و کردهای سنّی در آنجا اقامت کنند.» در پاسخ به این سوال که چرا موصل عراق تا این اندازه برای ترکیه مهم شده است و آنکارا اصرار می‌کند در عملیات آزادسازی موصل مشارکت کند؟ بسیاری از ناظران سیاسی بر این باورند که ترکیه در تعبیری ساده به دنبال توسعه حوزه نفوذ و نیز پیشروی در میدان رقابت است.
نفوذ بیشتردرعراق و منطقه و رقابت قدرتمندانه‌تر با ایران و شاید این نگاه سبب شده تا هرازگاهی شاهد چنین ادبیات نسنجیده‌ای از رییس جمهور این کشور در قبال ملت ایران باشیم.
با اینکه بسیاری از کارشناسان همسویی ترکیه با سیاست‌های ایران و محور مقاومت را به یک اتحاد استراتژیک در منطقه تشبیه کرده‌اند که حتی دو شهر موصل و حلب نیز با این اتحاد در آینده‌ای نزدیک از چنگ تروریست‌ها و حامیانشان خارج خواهد شد اما به باور ناظران سیاسی به کار بردن ادبیات نابخردانه از سوی اردوغان در اشاره به فارس و عدم اشاره به نام ایران، ایران را معادل فارس عنوان نمودن به نوعی زمینه چینی برای تفرقه داخلی و تحریک خارجی است.
ایران سرزمین همه اقوام ایرانی اعم از کرد، ترک، فارس، لر، ترکمن، بلوچ و… بوده و چون ترکیه تبلور نام یک قوم نیست.
به گزارش دیپلماسی ایرانی صادق ملکی، تحلیلگر و کارشناس ارشد سیاسی به مصاحبه اخیر اردوغان و اشاره او به «فارس‌ها» به جای ایران پرداخته و نوشته است: اردوغان خود بیش از همه می داند که دروغ می‌گوید، اما با استفاده از تکنیک گوبلز، دروغ را هم بزرگ و هم قاطع می‌گوید تا باورش را برای مخاطبان راحت‌تر بنماید. نه ایران معادل فارس است و نه حشدالشعبی تهدیدی برای موصل و ترکمن‌ها می‌باشد.
وی افزود: هم ایران و هم حشدالشعبی زیر نظر دولت عراق در حال مبارزه با سرطانی به نام داعش هستند که تولید اردوغان است، جالب است تا دیروز که موصل در دست داعش بود، مردم و ترکمن‌های این شهر در تهدید نبودند و امروز که این منطقه در حال رهایی از تروریسم است، در تهدید می‌باشند. درد اردوغان درد مردم نبوده و نیست، بلکه درد صدمه خوردن داعش است. درد اردوغان حاصل ضربه ژئوپلتیکی ناشی از قدرتمند شدن بغداد است. داعشی که مولود اردوغان بوده است، در حال حاضر با مدیریت دولت عراق و نیروهای بسیج مردمی در حال اضمحلال است. نابودی داعش به معنای کاهش قدرت ترکیه تحت مدیریت اردوغان، در عراق است.
به اعتقاد این تحلیلگر سیاسی ایران پس از انقلاب داعیه‌ای جز داعیه اسلام‌خواهی نداشته و ندارد. برعکس این آنکار بوده است که با همراه شدن با کشورهای مرتجع عرب، سر ستیز با ایران و اسلام انقلابی داشته و بر طبل جنگ مذهبی و قومی می‌کوبد. سخنان اردوغان، بیش از همه شایسته اردوغانی است که نسبت به جنایات داعش سکوت کرده و انواع کمک‌ها و پشتیبانی‌ها را از داعش کرده و می‌نماید. اردوغان با نمایش مبارزه ظاهری با داعش تاکنون هیچ مواجهه جدی با این گروه نداشته و تحت هدایت ترکیه، داعش با تغییر نام همچنان در قالب گروه‌های دیگری چون احرار الشام، ارتش آزاد، جبهه النصره بلای جان مردم عراق و سوریه می‌باشد. اگر اردوغان کمی صداقت داشت، بجای نادیده گرفتن حاکمیت ملی عراق و سوریه و تجاوز به خاک این دو کشور، در کنار دولت عراق قرار گرفته و به جای مبارزه نمایشی با داعش، با این گروه مبارزه جدی می‌کرد. ترکیه و اردوغان تمامیت‌خواه گرفتار دالان تنگ تاریخ گذشته و آرزوهای دور و درازی شده اند که دست یافتن به آن امکان ندارد.
وی تصریح کرد:ایران نماینده اسلامی است که در چند دهه گذشته بزرگترین حامی فلسطین در قبال دولت اشغالگر صهیونیستی بوده و می‌باشد. همان دولتی که اردوغان با آن امروز در ماه عسل روابط است. از منظری حمایت سال‌های اخیر ترکیه از داعش و کلنگی نمودن سوریه و تخریب عراق در واقع خدمت به تل آویو بوده و اسراییل مدیون اردوغان و ترکیه‌ای می‌باشد که بسترساز راحتی خیال اسراییل گردیده است. ایرانیان چون او به دنبال گسترش نفوذ تاریخی نبوده و نیستند. اگر ایران بزرگ است و نفوذ دارد این نفوذ بیش از قدرت مادی حاصل نفوذ معنوی برخاسته از فرهنگ اسلامی است. اگر داعیه ایران بر محور ملی گرایی بود تمام خاورمیانه از جمله ترکیه می توانست در دایره این داعیه قرار گیرد.
ملکی همچنین اظهار داشت: دغدغه ایران، دغدغه حاکم نمودن منطق و عقلانیت بر بی‌خردی، فریب و نیرنگ است. در این میان ما به عنوان ایران، ترکیه را معادل اردوغان ندانسته و می‌دانیم که اردوغان نیز دوره‌ای دارد و سرانجام رفتنی است. ما ،عراقی‌ها و سوری‌ها رفتار اردوغان را فراموش نکرده و نخواهیم کرد.
وی گفت: اردوغان در نقش یک سنی و ملی‌گرایی افراطی به دوستان خود در ترکیه نیز رحم نکرده و نمی‌کند. آسیب شناسی رفتارهای اردوغان نسبت به ترکیه، اسلام و مردم منطقه بعدها چندین واحد درسی خواهد شد. اردوغان بیش از آنکه از خطر فارس بگوید، کافی است نگاهی به گفتارها و رفتارهای خویش انداخته تا درک نماید که کدام کشور بر محور ملیت پرستی و تعصب مذهبی گام برمی‌دارد. رقه، تلعفر، موصل، حلب و…. متعلق به مردم عراق و سوریه بوده و خواهد بود. باید چشم‌ها را گشود و دانست که فریب و ریاکاری در دنیای امروز برای همیشه جواب نداده و نخواهد داد.
کارشناس ارشد سیاسی در پایان بیان داشت: اگر عثمانی مرده است که مرده است، امپراتوری فارس نیز یک رویاست و ایرانیان را با رؤیا کاری نیست. ایران بزرگ است و بزرگ خواهد ماند. ایران اگر بزرگ است این بزرگی ایران بیش از هر چیزی مدیون منش و معنویتی است که آبشخور آن قبل از هر چیزی، اسلام می‌باشد. نکته آنکه برای بازگشت به تعامل، عقلانیت، صلح و … در سطح منطقه همچنان فرصت هست، به شرطی که دست از رؤیاها و زیاده‌طلبی‌ها برداشته شود. /سیاست روز

تبلیغات

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>