تبلیغات

قابلیت انجام این نوع کسب و کار در «منزل»، سبب ایجاد مزایای بسیاری برای شاغلین آنها می‌شود، که از جمله می‌توان به ایجاد توازن میان مسئولیت خانوادگی زنان و اشتغال آنان، حذف هزینه‌های مربوط به خرید، رهن و اجاره کارگاه و ایاب و ذهاب، استفاده از نیروی کار سایر اعضای خانواده و ایجاد زمینه‌های کار خانوادگی، امکان انتقال تجارب از طریق آموزش غیررسمی به شیوه استاد ـ شاگردی بین اعضای خانواده و… اشاره نمود. بنا بر قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی، مشاغل و کسب‌وکار خانگی، آن دسته از فعالیت‌هایی است که توسط عضو یا اعضای خانواده در فضای مسکونی در قالب یک طرح کسب‌وکار بدون مزاحمت و ایجاد اخلال در آرامش واحدهای مسکونی همجوار شکل گرفته و منجر به تولید خدمت و یا محصولی قابل عرضه به بازار خارج از محیط مسکونی می‌شود. در سال‌ها‌ی اخیر، دولت برای حمایت از مشاغل خانگی، اعتبارات بسیار خوبی را در نظر گرفته است. به همین دلیل، نگارنده را بر آن داشت تا با بهره‌گیری از تجارب و مطالعات چندین ساله خود در حمایت از مشاغل خرد، این مقاله را برای استفاده کارجویان و کار‌شناسان به ویژه کار‌شناسان دستگاه‌های اجرایی از جمله کمیته امدادحضرت امام (ره)، بهزیستی، بنیاد شهید، سازامان تعاون و کار صندوق مهر امام رضا (ع) تهیه و ارائه کند. گام‌های مورد نیاز برای راه‌اندازی کسب و کار خانگی گام نخست: برگزیدن نوع فعالیت کسب و کار خانگی بی‌گمان، عوامل متعددی در انتخاب نوع فعالیت کارجویان و کارآفرینان مؤثر است. برخی از کارجویان بنا بر علایق خود و برخی نیز ممکن است با توجه به رشته تحصیلی و یا عوامل دیگری نوع کسب و کار خود را برمی‌گزینند. به طور خلاصه می‌توان عوامل زیر را در انتخاب کسب و کار خانگی کارآمد دانست: علاقه مهارت و رشته تحصیلی ـ تجربه فردی ـ تجربه و سوابق خانوادگی ـ وجود امکانات اولیه ـ انگیزه کسب سود هم‌اکنون پرسش این است که کارجویان و داوطلبان فعالیت در بخش مشاغل، چگونه نوع فعالیت خود را با توجه به عوامل نامبرده برمی‌گزینند؟
به نظر نگارنده، بهتر است کارجویان با بهره‌گیری از مشاوره افراد متخصص و خبرگان رشته‌های مورد نظر نسبت به اقدامات زیر اقدام کنند:
گام اول: با مراجعه به لیست مشاغل خانگی درwww.mashaghelkhanegi.ir ساماندهی مشاغل خانگی و تطبیق مهارت، تجربه و امکانات خود نسبت به انتخاب و نوع فعالیت اقدام نمایید.
با مراجعه به سایت ساماندهی مشاغل خانگی پشتیبان مشاغل خانگی را شناسایی نموده و ضمن فراگیری مهارت‌های مورد نیاز به صورت تحت پوشش یک پشتیبان فعالیت کند.
برای انجام مشاوره و انتخاب کسب و کار مناسب به دستگاه‌های اجرایی همانند سازمان تعاون کار و رفاه اجتماعی، سازمان فنی و حرفه‌ای، سازمان صنایع دستی، بهزیستی و صندوق مهر امام رضا (ع) مراجعه و ضمن بهره‌گیری از دیدگاه‌های کار‌شناسی دستگاه‌های نامبرده شغل مورد نظر خود را انتخاب نمایند.
گام دوم: تهیه طرح کسب و کار (برنامه ریزی کسب و کار)
طرح کسب و کار سندی مکتوب است که جزییات کسب و کار پیشنهادی را مشخص می‌کند. این سند باید ضمن تشریح موقعیت کنونی، نیاز‌ها، انتظارات و نتایج پیش بینی شده را شرح دهد و همه جوانب آن را ارزیابی کند. طرح هم برای صاحب آن و هم برای حمایت کنندگان مالی آن، به دلایل زیر است:
۱ ـ مهم این است که درباره هدف خود از کسب و کار و منابعی که برای آن نیاز دارد، به دقت فکر کند. این موضوع در برآورد میزان سرمایه مورد نیاز به وی کمک خواهد کرد.
۲ ـ بعید به نظر می‌رسد که همه کارجویان و کارآفرینان، برای راه اندازی آن سرمایه کافی داشته باشد. حمایت کنندگان مالی، بانک‌ها یا سرمایه‌گذاران ریسکی، باید متقاعد شوند که سرمایه‌گذاری در کسب و کار جدید، منطقی و درست است.
۳ ـ فرض بر این است که اگر کسب و کار ایده خوبی نداشته باشد، هم برای صاحب آن و هم برای حمایت کنندگان مالی آن، باید این موضوع را در مرحله برنامه‌ریزی و پیش از هدر رفتن مقدار سیاری از زمان و هزینه، شناسایی
کنند. اجزای طرح یک    کسب و کار: اهداف کلی، مشخصات مجری طرح و همکاران،  تعریف و توصیف کسب و کار،  تحلیل استراتژی بازار،  تحلیل مالی خلاصه هدف طرح وجود یک طرح کسب و کار رسمی، صرف‌نظر از اندازه کسب و کار آن، به‌‌ همان اندازه که برای راه اندازی مهم است، برای یک کسب و کار برقرار (محرز) نیز مهم است. این طرح چهار عمل اصلی را به صورت زیر انجام می‌دهد:
1-به مدیر یا کارآفرین کمک می‌کند که جوانب و پیشرفت پروژه یا کسب و کارش را مشخص متمرکز و بررسی کنند.
۲ ـ یک چهارچوب منطقی و حساب شده ایجاد می‌کند تا در آن یک حرفه بتواند توسعه یابد و تدابیر مربوط به آن حرفه را در چند سال آینده دنبال می‌کند.
۳ ـ به عنوان مأخذ و مبنایی برای مذاکره با اشخاص ثالث مانند سهامداران، دفا‌تر نمایندگی، بانک‌ها، سرمایه‌گذاران و… به کار می‌رود.
۴ ـ معیاری را برای سنجش وضعیت واقعی کسب و کار در برابر آنچه باید باشد، ارائه می‌دهد. همان گونه که دو شغل مثل هم و نیز طرح‌های کسب و کار مانند هم نیز وجود ندارد و از آنجا که برخی موضوعات در طرح به یک طیفی از کسب و کار‌ها مرتبط هستند، بنابراین این امر مهم است که مفاد و مندرجات طرح‌ها با امور فردی متناسب باشد. با این حال، بیشتر طرح‌ها از یک ساختار آزموده شده و نظر عمومی بر روی (در مورد) آماده‌سازی طرحی که به طور وسیعی قابل اجراست، پیروی می‌کنند. در اینجا باید گفت، طرح کسب و کار باید نگرشی واقع‌بین از پیش‌بینی‌ها و مقاصد بلند مدت داشته باشد. این دید و نگرش چهارچوبی را به وجود می‌آورد که طرح باید در آن فعالیت کند و سرانجام، یا موفق می‌شود یا شکست می‌خورد. برای مدیران و یا کارآفرینانی که به دنبال حمایت خارجی هستند، آماده کردن یک طرح جامع، موقعیت را در افزایش بودجه‌ها یا تجهیز پشتیان ضمانت نخواهد کرد.

تبلیغات

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>