تبلیغات

به مناسبت هفته پژوهش و بزرگداشت مقام پروفسور گنجی پدر علم جغرافیای نوین ایران بنیاد نخبگان استان خراسان جنوبی با مشارکت دانشگاه بیرجند و انجمن علمی جغرافیا، کارگاه آموزشی تغییرات آب و هوایی را یکشنبه 21 آذرماه برگزار کرد.
رئیس بنیاد ملی نخبگان خراسان جنوبی:
مسؤولان در زمینه انتقال آب به خراسان جنوبی چاره‎اندیشی کنند
رئیس بنیاد ملی نخبگان خراسان جنوبی در مراسم بزرگداشت پروفسور گنجی در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه بیرجند، اظهار داشت: خراسان جنوبی از جمله استان‎هایی است که با مشکلات متعدد دست و پنجه نرم می‌کند.
سید سعید احمدی‌زاده متوسط بارندگی خراسان جنوبی در سال زراعی گذشته را 60 میلی متر اعلام کرد و افزود: متوسط بارندگی در 30 سال گذشته در استان 120 میلی‌متر بوده است.
وی  از کاهش 88 درصدی بارندگی در استان نسبت به 2ماهه سال قبل زراعیخبر داد و اضافه کرد: میانگین بارندگی کشوری به طور متوسط 236 میلی متر است.
رئیس بنیاد ملی نخبگان خراسان جنوبی با بیان اینکه اگر برای گنجی مراسم می‎گیریم چه خوب است اندیشه‎ها و کارهای استاد را در جامعه جاری و ساریکنیم، خواستار توجه مسؤولین کشور به مباحث انتقال آب، مدیریت و فرهنگ‎سازی آب و تغییر الگوی کشت شد و تأکید کرد: باید مسؤولان کشوری به این موضوعات در خراسان جنوبی توجه ویژه و جدی کنند.
احمدی‎زاده از فعال‎سازی انجمن‎های علمی در استان خبر داد و اعلام کرد: تا پایان سال 96 تعداد 5 انجمن علمی را در استان انتخاب می‌کنیم چرا که این انجمن‌ها مهمترین مکان برای فعالیت دانشجویان است لذا نهایت حمایت خود را از این انجمن‎ها به کار می‎گیریم. وی بر لزوم جاری کردن اندیشه‎های  و منش اخلاقی پروفسور گنجی در جامعه و استان تأکید کرد و افزود: تلاش می‌کنیم خراسان جنوبی را به عنوان قطب علمی و فرهنگی به کشور بشناسانیم.
رئیس بنیاد ملی نخبگان خراسان جنوبی از وجود 9 پدر علمی در استان خبر داد و خاطرنشان کرد: تاریخ‌نگاری شخصیت علمی این پدران علمی در دستور کار بنیاد نخبگان استان قرار دارد.
رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی بیرجند:
مغفول ماندن زوایای شخصیتی پروفسور گنجی
رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی بیرجند در این مراسم، از برگزاری جلسات هم‎اندیشی و سخنرانی با محوریت بزرگداشت پروفسور گنجی به صورت هر ساله خبر داد و اظهار داشت: تلاش می‎کنیم هر سال 20 آذر همزمان با روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه مراسم گرامیداشت پروفسور گنجی را برگزار کنیم.
جواد میکانیکی که خود از شاگردان مرحوم گنجی بوده، پرفسور محمد حسن گنجی را پدر علم جغرافیا و هواشناسی ایران دانست و تصریح کرد: شاگرد مداری و اخلاق مداری از مهمترین ویژگی‌های مرحوم گنجی بود. پرفسور گنجی اگر ماندگار شد به دلیل کتب و مقالات علمی نبود بلکه مهمترین ویژگی ماندگاری گنجی اخلاق‎مداری در علم و پژوهش است.
وی با انتقاد از اینکه زوایای شخصیتی دکتر گنجی در علم و پژوهش به ویژه اخلاق‎مداری در علم و شاگردپروی مغفول مانده است، بیان داشت: شخصیت دکتر گنجی مرهون شخصیت اخلاقی دکتر است.
بنیانگذار آب و هواشناسی سینوپتیک در ایران:
گرم شدن اقلیم به عنوان سامانه بزرگ و پیچیده نتیجه فعالیت انسانی است
استاد رشته جغرافیا و بنیانگذار آب و هواشناسی سینوپتیک در ایران گفت: در حالی که اقلیم سامانه بسیار بزرگ و پیچیده ای است و در جهان جریان آب و هوا در حال تغییر است، گرم شدن آن نتیجه فعالیت انسانی است.
دکتر بهلول علیجانی یکشنبه شب در کارگاه آموزشی تغییرات آب و هوایی کره زمین در تالار علامه فرزان دانشگاه بیرجند افزود: برخی ها افزایش دما را به مسایل سیاسی نسبت می دهند در حالی که مطابق آمارها در سال های اخیر دمای هوا افزایش یافته است.
وی تاکید کرد: نتیجه مطالعه 12هزار اقلیم شناس در سال 2013میلادی با 95درصد اطیمنان نشان می دهد، تغییر اقلیم نتیجه فعالیت انسان است.
بحران موجود نتیجه اسراف است
به گفته علیجانی در شرایط فعلی بارندگی کاهش دارد و بحران بیشتر ناشی از بارندگی نیست بلکه نوسان دارد و اینکه چرا دچار بحران شدیم نتیجه اسراف و مصرف نادرست است.این استاد رشته جغرافیا خطاب به شرکت کنندگان در کارگاه آموزشی تغییرات آب و هوایی که دانشجویان و استادان دانشگاه های بیرجند بودند، گفت: آب کم نداریم ، اگر درست مصرف کنیم، همین میزان آب کافی است.
شهرها عامل تغییر اقلیم است
وی شهرها را بزرگترین معضل تغییر اقلیم عنوان کرد و افزود: در حال حاضر نیمی از جمعیت جهان شهرنشین هستند که این مساله ناشی از توسعه ناموزون و نامناسب است.
استاد رشته جغرافیا خواهان جلوگیری از توسعه شهرها برای مقابله با بحرانی شدن کره زمین در نتیجه افزایش دما شد و گفت: باید شهرها به عنوان جزایر حرارتی سرد نگاه داشته شوند و به توسعه روستاها به عنوان رفع معصل گرمایی زمین توجه کرد زیرا بشر این سامانه را دست کاری کرده است.
استحصال آب های ژرف
به مصلحت نیست
وی ادامه داد: برخی ها استحصال آب های ژرف را که در اعماق زمین وجود دارد، طرح می کنند این کار هزینه بر است زیرا اشتهای انسان سیری ناپذیر است و راهکار آن کنترل مصرف است، زیرا اقلیم سامانه بی نظمی است و با کوچکترین ضربه واکنش نشان می دهد. علیجانی خطر تغییر اقلیم را کمتر از زلزله ندانست و یادآور شد: معلوم نیست این شرایط تا کی ادامه دارد آیا با پرداخت خسارت مشکل کشاورز، دامدار و تولید کننده در نتیجه سیل، برف، یخبندان و آفت و گرما زدگی رفع می شود.
وی به برنامه ریزان اقتصادی و اجتماعی و دولتمردان توصیه کرد که برنامه ها باید مناسب با تغییر اقلیم باشد و مردم آگاه شوند، درختان را قطع نکنند و حتی یک لیوان آب را بیهوده به هدر ندهند.
بیشتر پدیده ها در ایران
مربوط به اقیلم است
به گفته علیجانی از 41 پدیده مخاطراتیدر ایران بیشتر آن مربوط به اقلیم است و کشاورزی در آینده به دلیل کمبود آب با مشکل رو به رو خواهد شد.

تبلیغات

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>