تبلیغات

دیگر صدایی از اردوگاه اصول‌گرایان شنیده نمی شود. آنها تا انتخابات هفتم اسفند بیشتر از هر زمانی در رسانه ها دیده می شدند. جلسات ائتلاف آنها به محفلی برای موضع گیری های آنان و بیانیه نوشتن سخنگویشان حداد عادل، تبدیل شده بود. جلساتی که در آن از لاریجانی خبری نبود و یاران قالیباف کمترین سهم را داشتند. اما هفتم اسفند به همه پوشش های خبری آنان پایان داد. نه تنها اصول‌گرایان که اصلاح‌طلبان هم فکر نمی کردند با چند جوان 30 ساله بتوانند ژنرال های کهنه کار جناح راست را از میدان به در کنند. واکنش به شکست در رسانه ها نهایتا 10 روز طول کشید، همان واکنش های معروفی که پیش از انتخابات نسبت به لیست امید صورت گرفته بود. انگ انگلیسی و بعد هم تشبیه تهرانی ها به اهل کوفه و …
اما حالا هر چه به اردیبهشت 96 نزدیک می‌شویم اصولگرایان از گزینه‌ها و مدل‌ها‌ی متعددی برای انتخابات ریاست جمهوری سال 96 در محافل سیاسی و رسانه‌ای رونمایی می کنند و واقعا هم برنامه اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری سال 96 هنوز در هاله ای از ابهام است یک روز از گردونه ی 30 نفره کاندیداهای اصولگرایان سخن به میان میاید و روز دیگر معرفی کاندیدای حزبی؛ یک بار به دنبال کاندیدا سازی بر علیه روحانی هستند و روز دیگر از کابینه او رقیبی را برای او می تراشند. یک روز با توجه به محبوبیت برخی نظامیان آنها را علم    می کنند و روز دیگر از کاندیداهایی که قبلا امتحان خود را پس داده اند و نتیجه قابل قبولی کسب نکرده اند، دم می زنند.این اخبار همگی نشان از بی برنامگی و آشفته بازاری اصولگریان دارد.آنها از هر ترفندی استفاده می کنند که پای روحانی در دوره دوازدهم ریاست جمهوری به پاستور نرسد اما برنامه مدونی ندارند و تنها با سیاه نمایی بدنبال این هستند که مانع رسیدن روحانی به پاستور شوند.
آنها که به طور نسبی در انتخابات مجلس شورای اسلامی شکست خورده اند، از وحدت کافی برای اجماع بر روی یک فرد برخوردار نیستند و دچار قحط الرجال هم شدند. با این حال هر روز نام فردی به عنوان گزینه احتمالی اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری شنیده می‌شود.
بعد از آن که خورشید سیاست ورزی احمدی نژاد غروب کرد؛ وقتی اسامی اصولگرایانی که تمایل به کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری را دارند، لیست می‌کنیم؛ تعدادشان از تعداد انگشتان هر دو دست هم فراتر می‌رود. اسامی که برخی از آنها در همین انتخابات سال گذشته مجلس دهم در تهران هم از طرف مردم رد صلاحیت شدند اما با این وجود خود را در حد ریاست جمهوری می‌بینند و با حمایت یکی دو تشکل اصولگرا قصد کاندیداتوری دارند. شواهد نشان می‌دهند؛ تعدد کاندیداها که مشکل اساسی اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری است، این دوره نیز گریبانگیر اصولگرایان است و اگر شرایط به همین منوال سپری شود نامزد مورد اقبال جامعه اصولگرایی به احتمال فراوان با توزیع و شکست آرا مواجه خواهد شد.
نامزدهای بالفعل اصولگرایان می‌دانند حتی اگر بتوانند حمایت‌ها‌ی دست و پا شکسته برخی از زعمای جناح‌شان را کسب کنند که با توجه به عدم وحدت و انسجام که در انتخابات ریاست جمهوری 84 و 92 به وضوح مشخص بود، امری دست نیافتنی است، باز هم نخواهند توانست در برابر حسن روحانی قرار بگیرند که اصلاح‌طلبان یک صدا نام او را به عنوان نامزد مورد حمایت‌شان در اردیبهشت 96 صدا خواهند زد.
حالا در برخی از محافل سیاسی از عزت‌الله ضرغامی رئیس اسبق سازمان صدا و سیما به عنوان گزینه بخش عمده‌ای از اصولگرایان در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری نام برده می‌شود. در خیلی از فضاهای سیاسی و مجازی درباره کاندیداتوری عزت ا… ضرغامی صحبت      می شود، و حتی شایعه شده است که ستادهای انتخاباتی وی نیز در حال شکل گیری و یارگیری هستند.
در آرشیوی که از ضرغامی دیده می‌شود در سال 87 نیز کاندیداتوری او در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شایعه شده بود.بسیاری از چهره‌های شاخص اصول‌گرا در دوره‌های گذشته انتخابات شرکت کرده‌اند و نتوانستند نظر مثبت مردم را به خود جلب کنند. قالیباف، جلیلی، لاریجانی و … نمونه بارز این نامزدها بودند. اصول‌گرایان به دنبال نامزدی هستند که تا به حال طعم انتخابات و رای مردم را نچشیده است و برای مردم چهره جدیدی شناخته می‌شود.
آنگونه که ازشواهد پیداست اصول‌گرایان به این نامزد نزدیک شده‌اند و آن فرد کسی نیست جز عزت الله ضرغامی رییس اسبق صداوسیما. ضرغامی که این روزها به شدت در فضای مجازی فعال است می‌تواند گزینه مطلوب اصول‌گرایان برای انتخابات آینده ریاست جمهوری باشد. فردی که توان ایجاد اجماع میان بخش‌های مختلف اصول گرایی را دارد. اصول گرایان معتقد هستند که عملکرد ضرغامی در صداوسیما مطلوب بوده است و مردم از دوران او خاطرات خوبی به ذهن دارند.
دیگر ویژگی که باعث شده است تا اصول‌گرایان به ضرغامی برسند این است که به نظر می‌رسد احمدی نژاد نیز برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده به دنبال معرفی ضرغامی به عنوان نامزد مورد نظر خود است. ضرغامی و احمدی نژاد جلساتی را نیز با یکدیگر داشته اند. بدین ترتیب اصول‌گرایان بدون دردسر و درگیری با احمدی نژاد با او در مورد یک نامزد به توافق می رسند و هر دو در یک جبهه با حسن روحانی رقابت می کند. ظاهرا باید حسن روحانی به عنوان رییس دولت یازدهم باید خود را آماده رقابت با رییس سابق صداوسیما کند. در این میان شاید چند نامزد مستقل و دلخور از وحدت اصول‌گرایی به صحنه بیاید اما به نظر می‌رسد که در انتخابات بهار 96 شاهد دو قطبی روحانی ضرغامی خواهیم بود.
به جز صادق قطب زاده همه روسای سازمان صدا و سیما پیش از ضرغامی بر پست های کلیدی‌تری تکیه زده اند. محمد هاشمی رفسنجانی مدتی سرپرست وزارت امور خارجه و سپس از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام بود. علی لاریجانی یک سال پس از مسئولیتش در این سازمان کاندیدای ریاست جمهوری نهم شد اما شکست خورد. لاریجانی پس از آن بر مسند دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی نشست و پرونده هسته ای ایران را به دست گرفت. بعد از آن هم دو دوره بر مجلس ریاست کرد. ضرغامی اما در چنین روزهایی که دست جریان اصولگرا در معرفی کاندیدای برای انتخابات آتی ریاست جمهوری خالیست، عرصه را برای خود مهیا دیده است؛ بنابراین هر چند روز یکبار، به بهانه ی تکذیبیه یا نقد برخی اتفاقات، موضع گیری کرده و لاک پشتی خود را برای رقابت در اردیبهشت سیاسی ایران آماده می کند.
سید عزت الله ضرغامی زمانی که در ماجرای تسخیر لانه جاسوسی حضور پیدا کرده بود، شاید فکرش را هم نمی کرد که روزی رییس سازمان صدا و سیما شود و از وی به عنوان یکی از کاندیداهای احتمالی اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری نام برده شود.ضرغامی که نامش در دوره قبلی انتخابات هم به عنوان یکی از کاندیداهای احتمالی مطرح می شد، متولد 1338 در محله نازی آباد تهران است و پس از دوران ریاستش بر سازمان صدا و سیما که حدود 10 سال و 6 ماه به طول انجامید، هم اکنون عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و همچنین عضو شورای عالی فضای مجازی است و گهگاهی فعالیتش در فضای مجازی خبرساز می شود.
وی دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته مدیریت است و در سال 1392 نشان افتخار جهادگر عرصه فرهنگ و هنر دریافت کرد. عزت الله ضرغامی برای اولین بار سال گذشته با اخباری پیرامون نامزدی اش در انتخابات مواجه شد؛ شایعه ای که البته از حضور او در انتخابات سال 96 روایت داشت.
رییس اسبق سازمان صدا و سیما که این روزها به هر بهانه ای خود را در رسانه ها ظاهر می کند، بار دیگر اعلام کرد که برنامه ای برای شرکت در انتخابات ندارد. با این حال، او این بار از عبارتی استفاده کرده که در ادبیات سیاسی ایران، معنایی نزدیک به «حضور در انتخابات در آینده ای نزدیک» دارد! او گفت فعلا  بنایی برای شرکت در انتخابات ندارد!و مهمترین وظیفه خود را در این مقطع احساس  تقویت جریان و نیروهای انقلابی عنوان نموده است. ضرغامی از حامیان تمام عیار احمدی نژاد در دوران ریاست جمهوری وی بود و اظهارات بی نظیر او در حمایت از رییس جمهور وقت که شاید از دهان متملق ترین نزدیکان احمدی نژاد نیز بیرون نمی آمد همچنان از ذهن ها پاک نشده است . او پس از پایان دوران ریاستش در صداوسیما، سعی داشت خود را به عنوان کاندیدای بالقوه جریان اصولگرا معرفی کند؛ بنابراین از هر فرصتی برای حضور برای «دیده شدن» و حضور در تلویزیون استفاده می کرد.همگان به یاد دارند که او در دوران ریاستش بر صداوسیما، تمام سخنرانی هایش، نه تنها پخش زنده می شد که در بهترین ساعات پخش،  «تکرار» یا «بازپخش» می شد! او البته در دوران اندک ریاست سرافراز تقریبا از صفحه تلویزیون محو شد، اما با حضور ریاست جدید سازمان، یعنی عسگری مجددا به پربازدیدترین ساعات تلویزیون بازگشت‌؛رییس سابق صداوسیما که عرصه ای چنین خالی از رقبای درون گروهی اصولگرایان را مدیون کناره گیری احمدی نژاد می داند، آنقدر کاندیداتوری و احتمال وحدت اصولگرایان حول خود را جدی می پندارد که خیلی زود، وارد موضع گیری های شفاف سیاسی شده است. او در تازه ترین پست سیاسی خود،‌ با عنوان «مناظره» ، ضمن اشاره به حساسیست مناظره های انتخاباتی کاندیداها می نویسد: امیدوارم مشاوران محترم رئیس جمهور،ایشان را از شرکت در مناظره‌های انتخاباتی منصرف نکنند!
وی که به نظر می آید، از همین روزها در آرزوی مناظره های انتخاباتیست، اذعان می کند که «در انتخابات سال 92،توانمندی و زیرکی جناب آقای روحانی در اداره مناظره باعث رشد جهشی آراء ایشان و ممتاز شدن ایشان نسبت به سایر نامزدها شد
اما به هر ترتیب پرونده ورود احمدی نژاد به انتخابات مختومه است و اکنون گزینه های دیگر اصولگرایان شانس بیشتری برای رقابت با حسن روحانی دارند. گزینه‌های همچون سعید جلیلی، عزت الله ضرغامی و…چنانچه به طور جدی‌تری عزت الله ضرغامی وارد رقابت‌های انتخاباتی شود این برای دومین بار خواهد بود که نامزدی با سابقه ریاست سازمان صدا و سیما سودای پاستور به سرش راه پیدا کرده است اما موقعیت و وضعیت فعلی ضرغامی کمی متفاوت‌تر با علی لاریجانی است. اولین بار شوق ریاست دولت در چشمان علی لاریجانی، رئیس فعلی مجلس شورای اسلامی دیده شد. علی لاریجانی اولین فردی بود که بعد از ده سال ریاست بر سازمان صدا و سیما، بلافاصله نامزد نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شد اما ماجرا برای ضرغامی متفاوت است؛ او با یک وقفه چند ساله از ریاست صدا و سیما به عرصه انتخابات وارده شده است.
علی لاریجانی زمانی که در سال 1384 نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد شاید روی کارمندان و دفاتر متعدد این رسانه غول پیکر در کشور حساب باز کرده بود اما در نهایت وی از بین هفت نامزد، ششم شد و محاسبات وی آنطور که باید درست از کار در نیامد.
از سوی دیگر به احتمال زیاد علی لاریجانی به نقش رسانه ملی و روزنامه جام جم که در زمان وی تاسیس شد برای پیروزی اندیشه بود، ولی این مسئله نیز جواب نداد.زمانی که علی لاریجانی برای ریاست جمهوری رقابت می‌کرد، اطرافیان او به موقعیت ویژه او در اصولگریان و ویژگی‌های فردی‌اش امید بسته بودند. موقعیت و  خصلت‌هایی که بسیاری از آنها در عزت الله ضرغامی یافت نمی‌شود.
شاید به همین دلیل باشد که سیاستمداران در همین روزهای نخست به وی توصیه کرده‌اند، قید ریاست جمهوری را بزند و در جای دیگری به فعالیت بپردازدبه عقیده برخی از صاحب‌نظران سیاست داخلی ایران، جریان اصولگرایی خود نیز به نقاط ضعف ضرغامی اعتقاد دارد؛ به همین دلیل برای جبران آن می‌خواهد احمدی‌نژاد را در کنار وی قرار دهد تا بتواند نقاط ضعف وی مانند قوه بیان ضعیف و سیاستمدار نبودن آن را پوشش دهد.عزت الله ضرغامی نیز که چند سالی است از صدا و سیما فاصله گرفته همچون جلیلی سودای مجلس نداشت و از این رو می توان تصور کرد که یک رئیس صدا و سیمای دیگر نیز خود را در معرض رای مردم قرار دهد، به ویژه آنکه ریاست 10 ساله اش بر این سازمان را نوعی مشروعیت برای خود می داند. ضرغامی حالا یکی از مطلع‌ترین آدم‌های روزگار ماست. شرکت همزمان در جلسات هیئت دولت، شورای عالی امنیت ملی، شورای عالی انقلاب فرهنگی و البته جلسات ثابت خصوصی با وزارت‌خانه‌ها و نهادهای امنیتی به مدت 10 سال امروز ضرغامی را به گنجینه‌ای از اسرار مگوی این سال‌های نظام تبدیل کرده است.
در شرایط کنونی جایگاه وی در شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی شاید او را راضی نکرده است و او احتمالاً آماده یک نبرد خواهد شد.  تاسیس یک رسانه بزرگ و یا نبرد ریاست‌جمهوری سال 96
حال باید دید که اصولگرایان نامزدی ضعیف و با علم بر شکست، فقط برای عرض اندام در برابر اصلاح‌طلبان معرفی خواهند کرد یا همچون دوره‌ها‌ی گذشته نیرو سوزی خواهند نمود.

تبلیغات

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>