تبلیغات

توطئه‌های سعودی‌ها در مقابل ایران در یک سال گذشته در حالی پشت هم به بن‌بست رسید که بسیاری از ناظران سیاسی بر این باورند که تصور حاکمان عربستان از رهبری بر جهان عرب بیشتر ناشی از توهم خود بزرگ‌بینی آنهاست، از این رو به جای سیاست تنش‌آفرینی در منطقه و چیدمان سناریوهای مختلف علیه تهران بهتر است همراهی با جمهوری اسلامی را به جای مقابله انتخاب کنند.
سیاست خصمانه عربستان علیه ملت ایران از ابتدای انقلاب تاکنون ادامه داشته است؛ البته در این سی و هفت سال گاهی روابط دوستانه‌ای هم میان دو کشور برقرارمی‌شد اما دشمنی سعودی‌ها با ایران دوام روابط حسنه و دیپلماتیک را کوتاه می‌کرد، در یک سال گذشته نیزمقامات این کشور در پی حمله برخی افراد به سفارت و کنسول‌گری عربستان در ایران که البته در پی جریحه‌دار شدن احساسات مردم از اعدام شیخ «نمر باقر النمر» روحانی شیعه عربستان صورت گرفت روابط سیاسی و اقتصادی خود را با ایران قطع کرد و تلاش داشت با ایجاد یک ائتلاف عربی، کشورهای عربی را با خود و علیه جمهوری اسلامی ایران بسیج کند.
عربستان با در پیش گرفتن سیاست‌های تهاجمی علیه ایران و بحران‌سازی در روابط دوجانبه، در تلاش بود ایران را وادار به واکنشی تهاجمی در سطح منطقه‌ای کند تا از این راه، جمهوری اسلامی را به در پیش گرفتن سیاست فرقه‌ای و دخالت در امور داخلی دیگر کشورهای منطقه متهم کند.
از سوی دیگر رژیم نامشروع سعودی با بهره‌گیری از تنش‌های پیش آمده در راستای انزوای منطقه‌ای ایران تقلای زیادی برای همراهی کشورهای منطقه با سیاست‌های ضد ایرانی خود و قطع روابط آنها با کشورمان را انجام داد.
چناچنه عربستان سعودی که پس از سرنگونی برخی از رهبران قدرتمند جهان عرب در پی خیزش‌های عربی، خود را رهبر جهان عرب می‌داند، پیش‌بینی کرده بود با قطع رابطه با ایران، جهان عرب نیز در پشتیبانی از این کشور رابطه خود را با ایران قطع می‌کند و ایران در سطح منطقه‌ای منزوی می‌شود.
اما آن چه در عمل اتفاق افتاد همراهی تنها برخی از کشورهای حاشیه‌ای در جهان عرب از جمله سودان، جیبوتی و بحرین با عربستان و قطع ارتباط با ایران بود. دیگر کشورهای عربی از جمله کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس که عربستان در همراهی آن‌ها مطمئن بود واکنش خاصی از خود نشان ندادند و تنها برخی از آن‌ها به کاهش سطح روابط و برخی دیگر نیز به فراخوانی سفیر خود از ایران برای مشورت اکتفا کردند.
حالا نقشه‌های ریاض بعد از گذشت یک سال از «سیاست به اصطلاح جسورانه» و البته بهتر است بگوییم نابخردانه در منطقه، از سوریه و عراق گرفته، تا یمن و لبنان یکی پس از دیگری به شکست منتهی شده و عربستان سعودی در جدال نفتی نیز رو به ورطه سقوط رفت. نکته قابل تامل اینکه تمامی معادلات شکست خورده عربستان برای مقابله با تهران و تضعیف جایگاه منطقه‌ای کشورمان طراحی شده بود اما حالا دست از پا درازتر باید به این بیندیشد که این کشور توان رویارویی با ایران را نخواهد داشت.
مجله‌ «اکونومیست» انگلیس طی یادداشتی نوشت، «محمد بن سلمان» جانشین ولیعهد عربستان سعودی که همه امورات این کشور به دست وی است، در ژانویه گذشته سیاست خارجی جسورانه‌‌ عربستان در رابطه با چندین پرونده‌ منطقه‌ای را اعلام کرد. این مجله به سیاست بن سلمان در سوریه و لبنان اشاره و تاکید کرد، جانشین ولیعهد عربستان آشکارا از معارضان سوریه اعلام حمایت کرد و بسیار تلاش کرد که در لبنان رئیس جمهوری انتخاب شود که نزدیک به حزب‌الله نباشد. به گزارش ایرنا، در ادامه این گزارش تاکید شده که عربستان سعودی در یمن جنگی علیه «حوثی‌ها» شروع کرد و ژنرال‌های بن سلمان از همان ابتدا، پیروزی‌های قریب الوقوع و فتح صنعاء، پایتخت یمن را وعده می‌دادند.
عربستان سعودی در مواجهه با ایران و پرونده نفتی، در ابتدا اقدام به تولید زیاد نفت کرد و با درخواست‌های اوپک مبنی بر کاهش تولید با هدف افزایش قیمت مخالفت کرد.
بنا بر گزارش این مجله انگلیسی، پسر شاه عربستان با این کار قصد داشت ایران ورشکسته شود؛ کشوری که اقتصادش بیشتر به نفت متکی بود. بنا به یادداشت اکونومیست، شاهزاده جوان عربستان در عراق قصد داشت با پیاده کردن طرحی در این کشور، بر سیاست بغداد تأثیر بگذارد. از این رو، محمد بن سلمان برای اولین بار بعد از گذشت ۲۵ سال سفیر عربستان را در بغداد تعیین کرد.
در یادداشت اکونومیست با تاکید بر اینکه هنوز سال ۲۰۱۶ به پایان نرسیده، تصریح کرده است که عربستان سعودی «در همه جبهه‌ها در حال عقب‌نشینی است». عربستان سعودی در عراق مجبور شد سفیر خود را به دلیل فرار از انتقادهای سیاستمداران شیعه عراقی، از این کشور فرابخواند.
در سوریه نیز، دولت این کشور به کمک حامیان ایرانی و روسی خود عرصه را بر معارضان خود تنگ کرده و شهر حلب در آستانه سقوط قرار گرفته است. عربستان سعودی در لبنان از خواسته‌های خود عقب‌نشینی کرده و تن به انتخاب رئیس جمهوری داده است که دوستی‌اش با ایران بر کسی پوشیده نیست. در موضوع پرونده‌ نفت نیز عربستان مجبور شد در نشست اخیر اوپک قبول کند که بیشترین کاهش تولید نفت را داشته باشد. در حالی که ایران نه تنها کاهشی نداشت بلکه موافقت شد که این کشور تولید نفت خود را به میزان قبل از تحریم‌ها برساند. در یمن نیز انصارالله و حامیانش عزمشان را جزم کرده‌اند که اجازه ندهند عربستان طعم پیروزی را بچشد؛ به همین دلیل پیوسته به مناطق مرزی عربستان حمله می‌کنند که در نتیجه آن نیروهای سعودی کشته و زخمی می‌شوند. این مجله‌ انگلیسی به سخنان یکی از مقامات ایرانی اشاره می‌کند که اخیرا گفته بود «یمن ویتنامِ عربستان سعودی شده» و ادامه می‌دهد، عربستان سعودی هم‌اکنون از «شکست هیبت نظامی و سیاسی خود» در یمن رنج می‌برد.
در پایان این گزارش آمده است، مسئله شکست و عقب‌نشینی عربستان سعودی تنها محدود به رویارویی‌های مستقیم نظامی و سیاسی نمی‌شود بلکه این شکست شامل آنچه مقامات ریاض آن را «قدرت نرم» خود در منطقه می‌دانند نیز می‌شود. اکونومیست تاکید دارد که عربستان سعودی در تشکیل یک محور سنی در منطقه ناکام مانده و حتی برخی از دوستان و هم‌پیمانان قدیمی خود مانند مصر را از دست داده است.
این رسانه انگلیسی با تاکید بر تنشها در روابط ریاض با قاهره، از بهبود روابط قاهره با دمشق و تمایل دولت مصر به دولت سوریه خبر داده است.
همه شکست‌های نامبرده عربستان در قبال ایران در حالی است که این کشور بداند تصور آن‌ها از رهبری بر جهان عرب بیشتر ناشی از توهم خود بزرگ بینی رهبران سعودی است و پایی در واقعیت ندارد و به جای سیاست تنش‌آفرینی در منطقه و چیدمان سناریوهای مختلف علیه تهران بهتر است همراهی را به جای مقابله انتخاب کند.
منبع: سياست روز

تبلیغات

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>