تبلیغات

سوار بر اتوبوس مسیر بیرجند – مشهد می شوم و اتوبوس پس از خروج از ترمینال در محل پلیس راه بیرجند توقف می کند. چند لحظه ای نمی گذرد که پسرکی 10-12 ساله وارد اتوبوس می شود و با هزار دعا و ثناء از مسافران کمک می خواهد. خود را یتیم و دارای چند خواهر کوچک تر از خودش جا می زند و اینچنین با برانگیختن عواطف انسانی مردم، از آنها اخاذی می کند. نام او حسین است و معتاد به کریستال و شیشه هم است، صاحب خانواده است و پدرش فروشنده و مصرف کننده مواد مخدر صنعتی است. حسین چندین بار توسط مرکز متکدیان بیرجند و بهزیستی جلب شده و بیماری اعتیادش درمان شده و به مدرسه فرستاده شده است، اما باز هم تکدی گری و شیادی را بر هر درس و کاری ترجیح می دهد. حسین می گوید درآمد روزانه اش بین 150 تا 200 هزار تومان است و اینچنین هزینه موادش را و سهم خرجی اش در خانواده را در می آورد.
پس از کمی تحقیق از مغازه های روبروی بیمارستان ولیعصر (عج)، دم غروب به سمت درب ورودی اصلی بیمارستان رفتم. کمی معطل ماندم ولی بالاخره مردی جوان، فرزند به بغل به سویم آمد. هزار قسم و آیه آورد که بابت بیماری فرزندش پول لازم دارد و … به او کمک کردم و همانجا ماندم و با فاصله کمی زنی همراه دو فرزند 4 و 7 ساله اش سراغم آمدند و قصه سوزناک خود را تعریف کردند. رو به زن کردم و گفتم 5 دقیقه قبل شوهرت قصه ی دیگری می گفت که بالفور زن و فرزندانش از من دور شدند. آری این خانواده به صورت دسته جمعی از غروب تا ساعات میانی شب به صورت حرفه ای تکدی گری می کنند و به قول برخی کسبه محل درآمدشان ماهانه بالای 3 میلیون تومان است و هر شب با دربست می آیند و با دربست به خانه شان در مهرشهر می روند.
درست است که برخی متکدیان نیازمند واقعی هستند ولی مع الوصف در جامعه امروز برخی افراد سودجو، تن پرور و پلشت، از راه تکدی گری درآمدهایی هنگفت دارند که با آن یا ثروت اندوزی می کنند یا خرج مصرف موادشان را در می آورند و بهتر بگویم متاسفانه اکثر متکدیان اطراف ما نیازمندان حقیقی جامعه نیستند و با شیادی و دروغگویی از عواطف و احساسات پاک شهروندان سوء استفاده می کنند.
برای آگاهی از وضعیت سامان دادن و برخورد با متکدیان حرفه ای به بهزیستی می روم و از آنجا به مرکز متکدیان بیرجند که در مجموعه حضرت علی اکبر (ع) واقع است، راهنمایی می شوم.
مسؤول مرکز متکدیان بیرجند با بیان اینکه بی خانمان های متکدی توسط شهرداری و نیروی انتظامی از سطح شهر به صورت روزانه و موردی جمع آوری می شوند، می گوید:  متکدیان برای ساماندهی به مرکز متکدیان تحویل می شوند که پس از تهیه گزارش وضعیت فرد، ساماندهی لازم برایش انجام می شود.
منصوره امیرآبادی می افزاید: متکدیان معتاد که سن آنها بالای 18 سال است را به مراکز اقامتی ترک اعتیاد معرفی می کنیم و کودکان معتاد زیر هجده سال را به بخش روان پزشکی بیمارستان امام رضا (ع) می فرستیم و پس از اتمام دوره ی درمان آنها، با حکم قضایی کودک را تحویل بهزیستی می دهیم تا تحت حمایت های آن نهاد قرار بگیرد.
وی در ادامه در مورد متکدیان سالمند می گوید: سالمندان بی خانمان را تحویل مرکز نگهداری موقت می دهیم و در صورتی که بلامکان بودن و بی سرپرست بودنشان احراز شد، با حکم قضایی آنها را به مراکز سالمندان تحویل می دهیم.
امیر آبادی با بیان اینکه اگر متکدی ایرانی نباشد او را تحویل اداره امور اتباع خارجه می دهیم و در صورتی که متکدی معلول باشد وی را تحویل بهزیستی می دهیم تا از امکانات حمایتی آنها برخوردار گردد و اما اگر برای این مرکز محرز گردد که فرد به صورت حرفه ای اقدام به تکدی گری نماید و به این راه فقط برای درآمدزایی روی آورده است، در مرتبه اول از او و خانواده اش تعهد می گیریم و در صورتی که مجددا به مرکز تحویل گردد، او را تحویل مقامات قضایی می دهیم.
مسؤول مرکز متکدیان بیرجند در مورد متکدیان نیازمندی که واقعا از لحاظ معیشتی در مضیقه اند، می گوید: اینگونه افراد را به کمیته امداد امام خمینی (قدس سره) معرفی می کنیم تا پس از گذراندن دوره های آموزشی فنی و حرفه ای بتوانند از وام اشتغال زایی کمیته امداد استفاده کنند یا که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (قدس سره) درآیند.
وی با بیان اینکه برای هر متکدی گزارش وضعیتی کامل تهیه می کنیم و با تمام توان و امکاناتمان سعی بر این داریم در حق کسی اجحاف نگردد و در این راه با تشکیل تیم کنترل و کاهش آسیب سعی در تقویت و رسیدگی به نیازمندان واقعی داریم که همراه سایر نهادهای عضو تیم و NGOها، نسبت به رفع مشکلات و کاستی های نیازمندان واقعی افقدامات مؤثری انجام داده ایم.
امیرآبادی با مژده اینکه با تماسهای مردم و تلاشهای ما در سال جاری نسبت به افزایش جمعیت و مهاجرت به شهر بیرجند و نیز افزایش مشکلات معیشتی مردم، تعداد متکدیان به نسبت سالهای قبل کمتر شده است، می افزاید: شهرداری از شهروندانی که با تماسهای خود ما را در راه ساماندهی متکدیان یاری می رسانند، تشکر ویژه دارد و همچنین ما از شهروندان نیز تقاضا داریم کمک های خود را به سازمان های حمایتی همچون کمیته امداد، بهزیستی و انجمن های مردم نهاد خیریه تحویل دهند و اگر کسی بخواهد کمکش را به صورت مستقیم در اختیار نیازمندان قرار دهد، می تواند با مراجعه به مرکز متکدیان یا کمیته امداد با افراد نیازمند حقیقی آشنا شده و کمک خود را در اختیار آنها قرار دهد.
وی با اعلام شماره های 32252021 (وقت اداری) و 3-32222201 (24 ساعته شهرداری) از شهروندان درخواست کرد مرکز متکدیان را در امر ساماندهی متکدیان کمک کنند و اینچنین به زیبایی بصری و روانی جامعه یاری رسانند.
معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد امام خمینی (قدس سره) نیز با بیان اینکه پس از معرفی افراد توسط مرکز متکدیان بیرجند، وضعیت فرد به فوریت مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت داشتن نیاز حقیقی از طرق مختلف و موجود از قبیل کمک های درمانی، بیمه ای، موردی و مسکن، مشکل برطرف می شود، می گوید: در صورتی که افراد اشتهار به تکدی گری داشته باشند، خود فرد و خانواده اش به واحد مشاوره و امداد ارجاع داده می شوند و از طریق مشاورین واحد وضعیت روانی و جسمانی فرد و اعضای خانواده اش مورد بررسی جدی قرار می گیرد و در صورت وجود مشکل، خدمات تخصصی با سطح بالاتر توسط مراکز درمانی و کلینیک های ترک اعتیاد ارائه می گردد. علی اکبر نخعی برای رفع مشکل متکدیان حرفه ای از شهروندان می خواهد به نهادهای حمایتی و مؤسسات خیریه اعتماد کنند که یقینا توزیع این کمک ها با تحقیق و بررسی انجام می گیرد و از طرفی 100 درصد کمک های مردم نیز در اختیار نیازمندان قرار می گیرد، که از موارد مصرف وجوهات مردمی می توان به درمان نیازمندان، تامین جهیزیه دختران در آستانه ازدواج، وام قرض الحسنه به نیازمندان تحت پوشش و غیر تحت پوشش و کمک هزینه تحصیل دانش آموزان و دانشجویان نیازمند اشاره کرد.
وی می افزاید: مردم باید بدانند تنها راه شفاف سازی خدمات، ارائه اطلاعات به مسؤولین کمیته امداد می باشد و نیازمندان واقعی و آبرومند نیز می توانند با مراجعه به نهادهای حمایتی و بیان مشکلات خود از حمایت و مشاوره این نهادها به نحو احسن استفاده کنند تا پس از رسیدگی به وضعیت و مشکلات پیشروی آنها به توانمندی اجتماعی دست یابند.
حال قضاوت با خود شما شهروندان گرامی است که چگونه صدقات و خیرات خود را بخواهید به دست نیازمندان برسانید، اما این را بدانید که فرد آبرومند حتی اگر نیازمند باشد در کوچه و خیابان جلوی شما را نخواهد گرفت و اکثر متکدیان حاضر در جامعه یا ثروت اندوزانی بی آبرویند یا معتادانی پلشت و تن پرور که از احساسات و عواطف انسانی من و شما سوء استفاده می کنند.

تبلیغات

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>