تبلیغات

عکس و عکاسی در انواع مختلفی از تحقیقات علوم اجتماعی، در حوزه هایی چون جامعه شناسی، انسان شناسی و ارتباط جمعی کاربرد دارد. رویکرد و نگرش ما هر چه که باشد، احتمالاً همگی می پذیریم که عکاسی رسانه ای است همگانی و دسترس پذیر که می توان پیرامون آن به بحث و گفتگو نشست و یا برای مکاشفه ای دیداری در حوزه های مختلف زندگی از آنها استفاده کرد.عکاسی از همان آغاز ابزاری مناسب برای ثبت خاطرات به شمار می آمد که با گذشته زمان به سوی فراموشی پیش میرفتند. عکس ها به عنوان اسنادی که خاطرات و بخشی از اتفاقاتی که در جریان بوده اند،همواره می توانند به عنوان مرجعی کامل برای بررسی ها مورد استفاده قرارگیرد. با پیشرفتهای چشم گیر ساختار های فنی عکاسی عکس های خانوادگی نیز به شیوه تکاملی بدل شده اندو در طول سال های اواخر قرن نوزدهم و بیستم تاکنون سیر تکوین و تکامل عکس های خانوادگی را به عنوان بخش عظیمی از عکاسی آنی رقم زدند.عکس های خانوادگی به ثبت رویدادها و وقایع پیش پا افتاده ی زندگی خانوادگی می پردازند. بنابراین ماهیت وجودی خود را از زندگی می گیرند.آلبوم های یادگاری و خانوادگی  بعنوان بایگانی های خاطرات  و محرک هایی برای مکان ها و آدم ها و اتفاقات گذشته پیرامون ما عمل می کنند.کمک به حفظ و نگهداری خاطرات خانواده و هویت بخشیدن به اصالت خانواده از مهم ترین کارکرد های شخصی عکس های خانوادگی است.عکس های خانوادگی مجموعه عکس هایی را در بر میگیرند که خانواده در طول زندگیشان یا در خانه و یا محل کارشان ثبت و ضبط میکنند.این مجموعه عکس هایی است که توسط عکاسان حرفه ای یا افراد عادی خانواده از لحظه ای از زندگیشان گرفته شده است.
عکس هایی که در آلبوم های خانگی نگهداری می شود را می توان به دو دسته تقسیم بندی کرد.
نخست: عکس هایی که اغلب از آنها بعنوان عکس های رسمی یاد می شود.که توسط عکاسان حرفه ای در فضای استدیویی گرفته می شوند که بیشتر به نمایش شبیه است، بدلیل اینکه سوژه بهترین لباس خود را مثل ثروتمندان جامعه می پوشد و بهترین آرایش و تزئینات و ژست ها به خود می گیرد و همیشه لبخند زنان به دوربین عکاسی خیره میشود این عکس ها غالبا ترکیب بندی های ساختگی و مصنوعی دارند تا بازنمایی طبیعی از اقشار جامعه و نمی شود به این گروه نام مستند نگاری را چسباند.
گروهی دیگر عکس هایی را در بر میگیرد که شامل عکس های آنی هستند که اغلب توسط عکاسان اماتور یا اعضای خانواده خارج از فضای استدیو و از یک لحظه خاص از خانواده گرفته می شود.همانند عکس هایی در مراسم عروسی،تولد ،مسافرت،عید نوروز،جشن ها و …که از مراحل مهم زندگی است.ارزش عاطفی و احساسی از تجارب زندگی مشترک مشخصه اصلی عکس های خانوادگی است. عکس های آنی و لحظه ای به دلیل اینکه خانواده را در حالت ها و لحظات طبیعی تری تصویر کردند  اطلاعات بیشتری از موقعیت اجتماعی و اقتصادی(به لحاظ پوشش البسه و تزئینات) و شرایط زندگی و درک و تفسیر خانواده از محیط پیرامونشان باز گو می کنند. در حالی که پرتره های استدیویی و عکس های استیج به دلیل وقار و استواری بیشتر که عکاس به سوژه به صورت مصنوعی میدهد کمتر مسائل درونی خانواده را باز گو میکند. عکس های خانوادگی بیشتر بدنبال تحسین موضوع خود می باشند. از این رو به ندرت مسائل تلخ زندگی از قبیل مرگ و میر ها در عکس های خانوادگی ثبت می شوند.آنها شکل تصحیح شده ای از زندگی خانواده هستند که به ثبت تمامی و قایع خانواده نمی پردازند بلکه به ثبت خاطرات گزینش شده که اغلب خوش آیند هستند می پردازند.برای همین که عکس های خانوادگی دید گزینش شده ای را در برابر چشم بینندگان می گذارند باز هم به طور کلی نمی شود گفت که این دسته از عکس ها هم میتوانند 100 درصد مستند و نمایان گر فضای کلی زندگی خانواده باشند.
شیوه خوانش عکس های ‌خانوادگی بسیار شخصی است، در هر عکسی که ما از خانواده‌مان می‌بینیم، مفهوم های بسیاری در افکارمان تشکیل می شود. که ممکن است این معناها با آنچه که در ذهن برادر یا خواهرمان در همان لحظه دیدن آلبوم شکل گرفته است متفاوت باشد، ما به این یادآوری‌ها، معناها و تصویرهای ذهنی که وابسته به یک فرد  و یا یک خانواده است تداعی خاطرات یا بزنمایی خاطرات  می‌گوییم. تداعی‌ها متفاوت هستند و از یک زمان به زمانی دیگر تغییر می‌کنند. آنچه که خواندن عکس‌های خانوادگی را به تجربه‌ای جذاب و نو در هر بار دیدن عکس بدل می‌کند همان برانگیختن تداعی‌های تازه در هر بار نگاه کردن است. در واقع تداعی‌ها شخصی‌اند و با توجه به بینده عکس‌ها تغییر می‌کنند اما معناهای ضمنی میان عده‌ای مشترک است. همین معناهای ضمنی است که لذت جمعی دیدن عکس‌ها و آلبوم‌ها را سالها برای خانواده‌ها به عنوان فعالیتی لذت‌بخش در مهمانی‌ها و دور هم نشینی‌ها تبدیل می‌کرد. به یادآوری خاطرات، آدم‌ها، اتفاقات و همه آنچه که در گذشته بوده و عکس بهانه‌ای است تا دوباره در محفلی خانوادگی آن را به یادآوریم.
اما به طور کلی نتیجه می گیریم که عکس های خانوادگی و یادگاری به طوری که بررسی کردیم برای برطرف کردن نیاز های خانواده در متن خانه خلق شده اند اما اگر برای آنها متن مناسبی ساخته شود از حوزه شخصی خارج شده و معانی گسترده تری آشکار مي گردد.

تبلیغات

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>